Choď na obsah Choď na menu
 


Žena v domácnosti

26. 7. 2010
 

Nedávno som si na webovom portáli prečítala článok o výskumných záveroch istej spoločnosti, ktorá sa zamerala na ohodnotenie práce ženy v domácnosti. Nebol to prvý pokus ako vyčísliť prácu, ktorú niekto robiť musí, ale zväčša je prehliadaná ako samozrejmosť.

Ženy v domácnosti patria v spoločenskom rebríčku na najnižšie priečky. Medzi celebritami v médiach ich nenájdete, dokonca ani na stránkach ženských magazínov a časopisov. Pritom rodinné zázemie, pokojnú domácnosť a útulný domov si želá mať každý.

 

Podľa predmetného článku, vyčíslenie takejto práce v „ trhových“ cenách zaraďuje tieto ženy na úroveň hodne prevyšujúcu priemernú mzdu. I keď sa jedná v podstate iba o pokus zvýšiť váhu práce v domácnosti vo forme, ktorá je ľahká na pochopenie a lepšiu predstavivosť, zaujali ma reakcie na tento článok.

 

Nebolo to poprvýkrát, čo sa na požiadavky finančnej podpory a ochrany žien, ktoré nepracujú, starajú sa o domácnosť a výchovu detí ozývajú dosť negatívne a nepriateľské hlasy.

 

Neviem, čo si kto pod pojmom žena v domácnosti predstavuje, lebo ak by toto chápanie prekročilo isté predsudky, nevidím žiaden dôvod na takéto odsudzujúce výroky. Žena v domácnosti, o ktorej podpore hovoríme, zaisťuje svojmu manželovi domov, v ktorom si môže po práci oddýchnuť a venovať sa rodine, deťom. Žena v domácnosti zaisťuje všetky nákupy, upratovanie, varenie. Stará sa o deti, hrá sa s nimi, vodí ich neskôr na krúžky a záujmové aktivity. Rozpráva sa s nimi, tvorí im detstvo.

 

Pokiaľ nemá patriarchálne založeného manžela, je všetko v poriadku. Manželovi príde prirodzené svoju rodinu podporovať, rovnako ako mu príde prirodzené, že jeho žena má tiež potreby sem-tam zmeniť vzduch, zájsť si niekam s kamoškami, na kurz a pod. Pretože jeho žena počas dňa rovnako pracuje ako on. Len s výnimkou toho, že nemá žiaden plat.

 

Realita života však býva oveľa pestrejšia, ako si tvorcovia románov a TV seriálov vedia predstaviť, a tak množstvo žien zápasí s predsudkami a sebectvom svojich polovičiek a okolia, ktorí jej prácu v domácnosti znevažujú. Každý výdavok na deti musí manželovi preukazovať a zdôvodňovať pokladničnými bločkami, i keď si častokrát počas dňa ani nevydýchne, manžel po práci očakáva, že hádam po celodennom „ničnerobení“ by sa mala o neho ako živiteľa rodiny( teda nosiča peňazí) náležite postarať. Nie je ochotný ani trochu do starostlivosti o domácnosť a rodinu dať sám zo seba. Nie je to tak správne. Je to ponižujúce. Preto aspoň aká-taká kompenzácia v podobe materskej, RP je viac ako oprávnená a pre ženu dôležitá. Hodnota minimálnej mzdy je azda tým minimálnym ocenením toho, akú hodnotu( vyjadrenú financiami) má takáto práca ženy pre spoločnosť. Dáva jej minimálnu, ale dáva, finančnú slobodu. Ak by deti boli v škôlke, v domácnosti upratovačka, kupovali by sa hotové polotovary, stálo by to menej? Určite nie. Nehovoriac o absolútne nevyčísliteľnej hodnote, akú má prítomnosť matky na malé dieťa, na zdravý rodinný život a zachovávanie rodinných tradícií.

 

Minimálne, ak hovoríme o žene v domácnosti s malými deťmi predškolského veku, akákoľvek poststredoveká kritika snáh ocenenia tejto práce je nemiestna, sebecká a prízemná.

 

Všetkým deťom želám starostlivé, milujúce, láskavé a spokojné matky v domácnosti. Tak z nich budú raz spokojní, šťastní, tolerantní a milujúci otcovia a mamy ďalších detí.
 
Miloslava Kvasnicová, Únia materských centier
www.materskecentra.sk
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

este co

(martina, 8. 8. 2012 16:05)

Ďakujem neprosin. Nzniesla by som si si od muža pýtať peniaze, ani keby bol Rockefeller . A už vôbec čokoľvek dokladovať blockami. A môj partner zarába veľmi dobre, o peniaze nešlo. Robiť som šla po pol roku a môj muž sa stará o domácnosť presne toľko čo ja. Keby sa nestaral, nemusel by sa starať už o nič.... To všetko preto aby sa zomna zakomplexovana drbna, čo bude závidieť všetkým, ktorí majú aj iný život ako pranie a umývanie dlazky.

Re: este co

(klara, 6. 5. 2015 7:18)

Moja nie vsade sa dokladuje,to je povedane extremne,su aj muzi na materskej,alebo doma.Su aj chapajuci muzi.Deti su zdravsie a maju klud.Keby to bolo zaplatene statom a uznane tak by nikto navyryval.To je ale vacsia sichta pre matku ako ked ide do skolky.cau Treba aby to uznal Stat.Pekny den

postreh

(darina, 6. 5. 2015 7:13)

ten text ze musi dokladovat vydavky to predsa nie je v kazdej rodine.
Pribuzni poukazuju najma,tie co pracuju ze zrejme sa doma zena vyvaluje.Pekny den

rodina

(baerta, 6. 5. 2015 7:07)

Je to vyborny clanok.Este k tomu. niektore /vacsina/deti nemoze chodit do skolky,Stari rodicia pracuju,aniekedy nemozu alebo nechcu pomoct./v minulosti bola povinnost pomahat pri narodeni/Chcu aby sa mladi a ich deti starali o nich,co sa casto neda uskutocnit,clovek ma co robit v svojej rodine.Stari rodicia sa chcu tesit z vnucat,ale su aj povinny sa o seba starat.Ked zena je doma su aj zdravsie deti,ona ich vacsinou taha,a potom tato,nie skolky.Ked sa narodi dieta a ma niekto bud mama alebo dieta zdravotne problemy,neexistuje,instotucia,zdravotne zariadenie kde by mohli byt spolu.Tato dostane tyzden dovolenky aby pomahal,potom musi zivit rodinu.Vidim mamicky nakupovat s troma babatkami.Pritom by stacilo aby niekto prisiel na mesiac, dva .
Socialisticke deti aj tieto najstarsie strazia mladsich surodencov,ked vsetci pracuju.Dakujem

 

 Archív

Kalendár
<< október / 2018 >>