Choď na obsah Choď na menu
 


Rodina v spoločnosti

Príspevky

Komu patria deti? Kontrola detstva a jej vývoj v 19. a 20. storočí

13. 10. 2010

Dominika Zavadilíková, Fakulta sociálnych štúdií, Katedra sociológie, Brno

 

Detstvo a pozícia detí v spoločnosti nepochybne dominuje súčasným sociologickým diskusiám. Dieťa stále je a bolo vo svojej podstate vnímané ako závislá bytosť..

 
Celý príspevok | Rubrika: Rodina v spoločnosti | Komentáre: 0

Žena v domácnosti

26. 7. 2010

Miloslava Kvasnicová, redakcia/ Únia materských centier

Nedávno som si na webovom portáli prečítala článok o výskumných záveroch istej spoločnosti, ktorá sa zamerala na ohodnotenie práce ženy v domácnosti. Nebol to prvý pokus ako vyčísliť prácu, ktorú niekto robiť musí, ale zväčša je prehliadaná ako samozrejmosť.

 
Celý príspevok | Rubrika: Rodina v spoločnosti | Komentáre: 4

Ako vychovávame naše deti, alebo rodovosť a rodičovstvo

19. 7. 2010

Lenka Sokolová, Únia materských centier

Pohľad spoločnosti na rodičovstvo a výchovu detí sa v priebehu histórie mení. Nie je jednoduché nájsť odpoveď na otázku, ktorá historická epocha či ktorá kultúra bola či je rodičovstvu a rodinám pozitívne naklonená. Je však zrejmé, že súčasnosť prináša do rodinnej výchovy mnohé kontroverzné témy a otázky, ktoré na matky a otcov kladú nové požiadavky a prehodnocujú tie tradičné.

 
Celý príspevok | Rubrika: Rodina v spoločnosti | Komentáre: 0

Začneme brať demografický poplach vážne?

12. 7. 2010

Martina Lukáčová, redakcia

Demografia začína trápiť aj europolitikov. V Európskej únii sa tejto problematike venuje niekoľko dokumentov v časovom rozsahu niekoľkých rokov. Uskutočnilo sa niekoľko európskych samitov, závery ktorých sa však neplnia v plnej miere. Hrozivé európske štatistiky a predpovede však našťastie nezostávajú úplne nepovšimnuté...

 
Celý príspevok | Rubrika: Rodina v spoločnosti | Komentáre: 0

ÚMC: Rodiny rodinám proti povodniam

8. 7. 2010

Únia materských centier

Obrázok Únia materských centier podporuje finančnú zbierku a benefičný večer "Pomôže celé Slovensko". Súčasne prebieha v sieti materských centier a medzi všetkými ľuďmi dobrej vôle aj materiálna zbierka "Rodiny rodinám proti povodniam" v rámci ktorej ÚMC sprostredkuje priamu pomoc konkrétnymi vecami, ktoré ľudia postihnutí povodňami najviac potrebujú.

 
Celý príspevok | Rubrika: Rodina v spoločnosti | Komentáre: 0

Únia materských centier už osem rokov obhajuje záujmy rodiny

8. 7. 2010

Miloslava Kvasnicová, redakcia - Únia materských centier

 

Rodina. Neviem či odjakživa, v poslednej dobe však časté slovo, či niekedy už skôr fráza. Rodina sa zdá byť na výslní záujmu každého. Všetko, čo súvisí s rodinou v zmysle prídavného mena, predmetu alebo podmetu: výhodná rodinná linka a rodinný internet od telekomunikačných operátorov, rodinná dovolenka od cestovky alebo hotela, rodinné poistenie a sporenie od finančných inštitúcií, rodinná vstupenka do kina na rodinný film, rodinné auto, portál alebo časopis pre celú rodinu, rodinná nátierka...

 
Celý príspevok | Rubrika: Rodina v spoločnosti | Komentáre: 0

Význam rodiny v kriminálnej kariére osobnosti

10. 6. 2010

Martina Justová, Maják - občianske združenie, www.majak.org

Dieťa vojnu s dospelými nikdy nevyhrá. Môže vyhrať jeden boj, keď napríklad vulgárne vynadá učiteľke a tá skolabuje. Nikdy však nevyhrá celú vojnu. Je to totiž boj na dlhé trate a deti v ňom nemôžu a nedokážu byť partnermi. Keď potrebovali pozornosť dospelých, buď ju nedostali, alebo bola negatívna. Taký vzor správania sme do toho nepopísaného listu vyryli...

 
Celý príspevok | Rubrika: Rodina v spoločnosti | Komentáre: 0

Demografický vývoj na Slovensku v roku 2009 - časť deti

30. 5. 2010

M.L/redakcia

Štatistický úrad uvádza: Pokračoval trend zvyšovania prirodzeného prírastku obyvateľstva, dosiahol hodnotu 8 304 a bol o 4 108 osôb vyšší než v roku 2008. V demografickom vývoji v roku 2009 je najpozitívnejším prvkom relatívne výraznejšie zvýšenie počtu živo narodených detí, ktoré sa dostalo na úroveň z roku 1995. Najpravdepodobnejším dôvodom je realizácia odkladaných pôrodov.

 
Celý príspevok | Rubrika: Rodina v spoločnosti | Komentáre: 2
 

 Archív

Kalendár
<< október / 2018 >>